The distribution and realization of palatalization of the soft counterparts of velar consonants

Magdalena Osowicka-Kondratowicz and Agnieszka Serowik

The Warmińsko-Mazurski University of Olsztyn

In the paper we are presenting the results of an experimental investigation concerning the scope and the degree of palatalization of Polish consonants spelled as k, g, ch/h in the clusters kiV, GiV, h/chiV and before consonants. In particular we deal with:

References:

Dukiewicz L., Sawicka I., Fonetyka i fonologia (w:) Gramatyka współczesnego języka polskiego, pod red. H. Wróbla, Kraków 1995.

Łobacz P., Interpretacja fonologiczna palatalności w języku polskim na podstawie analizy spektrograficznej [w:] Z zagadnień fonetyki i fonologii współczesnego języka polskiego. Księga referatów ogólnopolskiej konferencji w Toruniu, 27-29 listopada 1978, Toruń, s. 93-101.

Osowicka M., Serowik A., O półmiękkości spółgłoskowej, Acta Universitatis Nicolai Copernici (AUNC), Studia Slavica VI, Toruń 2001, 83-113.

Osowicka-Kondratowicz M., Podatność welarnych spółgłosek na kontekstowe palatalizacje w sekwencjach spółgłoskowych w języku polskim, AUNC, Studia Slavica VII, Toruń 2002, s. 77-110.

Osowicka-Kondratowicz M., Serowik A., Palatalność asymilacyjna w języku polskim (w:) Komparacja i funkcjonowanie współczesnych systemów słowiańskich, Opole, w druku.

Sawicka I., Grzybowski S., Studia z palatalności w językach słowiańskich, Toruń 1999.

Serowik A., Sposób realizacji sekwencji kie, gie w języku polskim, AUNC, Studia Slavica VIII, Toruń 2003, w druku.

Home | Abstracts