Krótkie sprawozdanie z konferencji:

Dydaktyka fonetyki języka obcego na poziomie licencjackim

Soczewka k/Płocka, 11-13.5.2001

 

W czasie konferencji przedstawiono przeszło dwadzieścia wystąpień różnego typu: od wykładu plenarnego, poprzez referaty sekcyjne i warsztaty, po krótkie raporty i prezentacje. Tematyka wszystkich wystąpień koncentrowała się oczywiście wokół nauczania wymowy/fonetyki, szczególnie w kolegiach języków obcych, ale również w szkołach i uniwersytetach. Mówiono głównie o metodach i technikach dydaktycznych, materiałach dydaktycznych i wspomagających (książki, taśmy, multimedia) oraz o ogólniejszych kwestiach teoretyczno-metodologiczno-organizacyjnych.

Szczególnym zainteresowaniem i aprobatą słuchaczy cieszyły się referaty zawierające praktyczne uwagi dydaktyczno-pedagogiczne: sugestie dotyczące pomocy naukowych, sprawdzone i efekty/owne techniki dydaktyczne, gotowe do zastosowania koncepcje metodyczne, itp. Z zainteresowaniem przyjęto też wyniki empirycznych badań recepcji fonetyki języka obcego wśród uczących się i nauczycieli w różnych typach szkół. Ewidentna była wśród uczestników konferencji potrzeba refleksji nad dydaktyką fonetyki, dla której niewiele jest obecnie w Polsce forów takich jak w Soczewce.

Wiele kwestii pozostało nierozstrzygniętych, np.:

Uczestnicy konferencji obiecali sobie pogłębić refleksję nad tymi i innymi tematami w ciągu najbliższego roku, który upłynie, zanim spotkamy się na następnej Dydaktyce fonetyki..., tym razem może koło Konina. Aby ułatwić dyskusję i wymianę myśli dr Wiktor Gonet z Instytutu Anglistyki UMCS obiecał stworzenie internetowej listy dyskusyjnej poświęconej dydaktyce fonetyki języków obcych w Polsce, zaś prof. Włodzimierz Sobkowiak zaoferował miejsce na swojej stronie www: elex.amu.edu.pl/~sobkow przeznaczone na materiały i pomysły, które byłyby w ten sposób ogólnodostępne w internecie.

W części rekreacyjnej konferencji szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sobotnia wycieczka do Płocka, której gwoździem było zwiedzanie słynnej "Małachowianki", najstarszej w Polsce szkoły średniej. Miło wspominane było także ognisko z grillem rozpalone w piątek wieczorem.

Do zobaczenia następnym razem!


Sprawozdał: W.Sobkowiak, 14.5.2001