Wykład gościnny: Książki w średniowieczu (5.11.2018)

/dutchafrikaans/dutch/pics/cache/middeleeuwen.jpeg

Wykład gościnny: dr Małgorzata Dowlaszewicz (Uniwersytet Wrocławski) – Książki w średniowieczu (5.11.2018)

5 listopada 2018 odbył się kolejny wykład w ramach inicjatywy OPON (Porozumienie Niderlandystów Polskich). Zakład Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich gościł dr Małgorzatę Dowlaszewicz z Katedry Filologii Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Dowlaszewicz wygłosiła wykład na temat produkcji i funkcji książek w średniowieczu, który był skierowany do studentów 3BA niderlandystyki. Celem inicjatywy OPON jest wspieranie współpracy między niderlandystykami w Polsce.

***

Guest lecture: dr Małgorzata Dowlaszewicz (University of Wrocław) – Books in the Middle Ages (5.11.2018)

On 5 November 2018 the Department of Dutch and South African Studies hosted another visiting lecturer. Our guest was dr Małgorzata Dowlaszewicz (University of Wrocław) who held a lecture on the production and functions of books in the Middle Ages. The lecture was attended by 3BA students of Dutch and was part of a series of lectures organised within the OPON (Consultation of Polish Experts in Dutch Studies) initiative, which aims to facilitate cooperation between departments of Dutch studies in Poland.