Workshop: Terrorism in Belgium i lekcja niderlandzkiego

17.01.2017

/dutchafrikaans/dutch/pics/cache/workshop_170112.jpegTrzeci z serii workshopów w roku akademickim 2016-2017 – czwartek 12.01.2017 – uczniowie ZSP w Witkowie z dwiema nauczycielkami (Moniką Nowakowską-Szymczak i i Sławomirą Szymajdą).

Prezentacje:

• Bas van der Ham – Why do so many terrorists come from Brussels
  • Bas van der Ham – krótka lekcja języka niderlandzkiego

Derde van een reeks workshops in het academisch jaar 2016-2017 – donderdag 12.01.2017 – leerlingen van ZSP (een middelbare school) te Witkowo met twee leraressen (Monika Nowakowska-Szymczak en i Sławomira Szymajda).

Presentaties:

• Bas van der Ham – Why do so many terrorists come from Brussels
  • Bas van der Ham – korte les Nederlands

Tolerancja

musi być nietolerancyjna

wobec nietolerancji...

Immanuel Kant

Aby wyjść na przeciw problemom, jakie niesie za sobą brak tolerancji, przejawiający się w terroryzmie - pani Monika Nowakowska-Szymczak oraz pani Sławomira Szymajda (nauczyciele języka angielskiego w Zespole szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie), zorganizowały wyjazd do Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich przy Wydziale Anglistyki im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dnia 12.01.2017r. uczniowie Liceum Mundurowego oraz Technikum Informatycznego wzięli udział w wykładzie : Why do so many terrorists come from Brussels? (Dlaczego tak wielu terrorystów pochodzi z Brukseli?). Workshop był prowadzony przez pana Bas van der Ham- wykładowcę Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich, posiadającego liczne stopnie naukowe: B.A. in Teaching( Brussels, 2007), B.A. in Slavic languages( Brussels, 2012), CELTA( 2012), M.A. in Education( Poznań, 2014).

Młodzież miała niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o czynnikach, sprzyjających fascynacji terroryzmem właśnie w Molenbeek - dzielnicy Brukseli. To dzielnica, która zdaniem ekspertów, z wielu powodów jest idealną bazą operacyjną dla terrorystów. Tuż pod nosem unijnych i natowskich instytucji. Molenbeek to najbiedniejsza dzielnica Brukseli. Większość jej mieszkańców pochodzi z Maroka i Turcji - połowa z nich to wyznawcy islamu. Okazuje się, że w Molenbeek mieszkali nie tylko sprawcy paryskich zamachów, ale także niedoszły zamachowiec z pociągu Thalys kursującego między Paryżem a Brukselą oraz sprawca strzelaniny w brukselskim Muzeum Żydowskim. Pierwsze sygnały o radykalnych grupach w Molenbeek pojawiły się 10 lat temu. Te i wiele innych faktów, w bardzo ciekawej formie, zostało przedstawionych przez pana Bas van der Ham (wieloletniego nauczyciela w jednej ze szkół na terenie Molenbeek).

Druga część zajęć, poświęcona była nauce języka niderlandzkiego. W bardzo przystępny i zabawny sposób młodzież nauczyła się podstawowych zwrotów, związanych z codziennymi sytuacjami. Ponad to, uczniowie ZSP w Witkowie, dowiedzieli się o zaskakująco( w porównaniu z liczbą ludności Holandii) dużej liczbie osób, posługujących się językiem niderlandzkim. Mowa była również o bardzo znanych osobach, które pochodzą z Holandi, m.in. DJ Tiësto, André Rieu, czy Vincent van Gogh.

Warto przypomnieć, że był to już kolejny wyjazd do Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich przy Wydziale Anglistyki im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięcia te są możliwe dzięki bardzo udanej współpracy pani Moniki Nowakowskiej-Szymczak z dr Robertem de Louw, pracownikiem ZSNiP, który biegle posługuje się kilkoma językami (niderlandzkim, polskim oraz angielskim) i jest bardzo otwarty na podejmowanie działań, motywujących kolejne pokolenia młodych ludzi do uczenia się języków obcych.

Niedługo kolejny ekscytujący wykład :)

zapraszam serdecznie

Monika Nowakowska-Szymczak