Historia stosunków polsko-niemieckich autorstwa Pawła Zajasa i Markusa Krzoski
W wydawnictwie Wissenschaftliche Buchgesellschaft (Darmstadt) ukazała się monografia autorstwa Pawła Zajasa i Markusa Krzoski (Justus-Liebig-Universität Gießen) pt. Kontinuitäten im Umbruch. Deutsch-polnische Beziehungen nach dem Zweiten Weltkrieg. Książka jest piątym tomem prestiżowej serii „Deutsch-Polnische Geschichte”, wydawanej pod auspicjami Deutsches Polen-Institut w Darmstadt. Każdy tom wyszedł spod pióra polsko-niemieckiego tandemu historyków, socjologów i literaturoznawców. W przyszłym roku całość ukaże się również w przekładzie na język polski, we wrocławskim Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta. Polska i niemiecka edycja serii będą prezentowane na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem oraz w Lipsku w 2022 roku.
Paweł Zajas i Markus Krzoska kreślą w książce najważniejsze linie polsko-niemieckiej historii po 1945 roku. Na podstawie literatury źródłowej oraz licznych niepublikowanych materiałów archiwalnych wskazują na rolę pamięci, polityki i wymiany kulturalnej, poddają nowemu oglądowi dokonania jednostek i stowarzyszeń, swoje miejsce w monografii znalazły również dyskursy posthumanistyczne.
Opowiadając o polsko-niemieckim sąsiedztwie w duchu histoire croisée Zajas i Krzoska uwypuklają przede wszystkim momenty symbiozy i współpracy. Autorzy są bowiem zdania, że każda narracja pełni funkcję pedagogiczną. Szczególnie w okresie, w którym nacjonalistyczne resentymenty, obecne w polskiej polityce ostatnich sześciu lat, eliminują z debaty publicznej wszelkie formy konstruktywnego dialogu.